Proč mám děti?

21. duben 2017 | 08.08 |

Zjišťuji, že poslední dobou píšu články akorát o dětech. Aby také ne, ničemu jinému se teď moc nevěnuji, do školy a do práce udělám sem tam nějaký kousek něčeho, ale to není nic, o čem by bylo zajímavé psát, a hluboké úvahy zase vyžadují k sesumírování myšlenek trochu víc vína a času, než si dopřávám. A vůbec, vy byste taky byli celí nadšení, kdybyste si najednou pořídili super babu a chlapa, pod jejichž úsměvy dokáže roztát ve tři ráno i ten největší cynik.

Otázka, proč mít děti, je otázkou doplňovací. Je mnohem zajímavější než otázka, zda mít děti, protože na tu se dá odpovědět jenom dvěma poměrně nudnými způsoby. Navíc poté, co bych odpověděla ano, stejně nebudete o moc chytřejší a můžete si leda domýšlet, jestli chci potomstvo chovat s plánem zneužívat náš štědrý sociální systém anebo proto, že chci, aby po mně někdo myl nádobí a zaléval mi květiny.

Děti jsem vždycky chtěla. V pěti letech jsem si plánovala čtyři se spolužákem ze školky, současně s tím jsem pronásledovala také desetiletého souseda. Sice si nepamatuju úplně, co mě k tomu vedlo, zřejmě to ale byly nějaké takové myšlenky, že aspoň jeden k těm čtyřem dětem bude svolný. Když médii proběhla jakási bulvární zpráva o jedenácterčatech, potěšilo mě to. Už jsem byla natolik vzdělaná, abych věděla, kolik mi takový vrh ušetří času, ale ještě ne tolik, abych tušila, že jedenácterčata se po narození budou podobat spíš vrhu králíků než jakýchkoliv humanoidních bytostí. Takže jsem začala vymýšlet jedenáct jmen a kreslit uspořádání pokojíčku, aby se mi tam těch dvaadvacet dětí vešlo. Jo, chtěla jsem jedenácterčata dvakrát a bylo potřeba to udělat vyváženě, přeci nebudu mít víc kluků nebo holek. Až tak odvážná a sebedestruktivní jsem tehdy byla.

Když jsem ale dosáhla věku, kdy bych nějaké ty své geny mohla zmnožit, ideální počet dětí se mi snížil a pohyboval se dlouhodobě mezi dvěma a čtyřmi. No jo, ale proč? Co normálně uvažujícího elfa vede k myšlenkám na reprodukci, když okolní svět je tak zlé a nepřátelské místo, kam by své mladé vyvedl jen naprostý sadista?

Jsem blázen do biologie!

Odmalička mě fascinuje biologie, ta molekulární zvláště. Zázrak zrození jsem pochopila záhy poté, co jsem se naučila číst, kdy jsme si se Sorellinou prohlížely knížku Čakáme dieťatko. To, jak se ze dvou malých, okem neviditelných ťuplíků, stane něco tak komplexního, bylo fascinující, a když mám k dispozici vlastní laboratoř, byla bych blázen, kdybych toho nevyužila. To, jak ty dva malé ťuplíky projdou během devíti měsíců celou evoluci savců, kdy ztratí ocas, kdy se z žabky stane mimozemšťan a z něj miminko... Takže jsem celé těhotenství každý týden nadšeně koukala, jak mají ty moje žabky zrovna vypadat, co mají asi tak umět a jaké orgány se jim zrovna vyvíjejí. Nadšeně jsem se živila zdravou stravou, pouštěla štěňatům Mozarta a těšila se na každý velký ultrazvuk.

Maruška, kamarádka o týden méně těhotná než já, měla totiž u jednoho ultrazvuku mediky, takže od doktora dostala velice podrobnou přednášku, co je co, tak jsem si říkala, že moje dvojčata se dočkají něčeho podobného. Nedočkala. Po několika všetečných dotazech jsem pochopila, že na vědeckou debatu bych musela být na opačné straně hlavice ultrazvuku. Ale byla závěr experimentu se vydařil, evoluce proběhla zdárně až do konečného stadia a dětičky neměly ani žábry, ani ocas.

Hrozně moc si o sobě myslím!

A co bych to nenapsala, když je to tady moje, že? Jsem hrozně namyšlená, takže si o sobě myslím, že jsem dokonalá bytost a svoje dětičky vychovám tak, aby byly darem a inspirací pro celé lidstvo. Aby se naučily být šťastné a milovaly planetu Zemi, takže se z nich stanou noví Ježíšové, které budou všichni následovat, ale zároveň je nechají spokojeně dožít dvou set let. Inspirují lidi blbé a nevzdělané a pod jejich vedením se Sahara znovu zazelená a deštný prales se rozroste tak nechutně, že Trump nebude muset stavět mezi USA a Mexikem žádnou zeď, protože tam bude hradba z lián. A budou mít spoustu dětí, které budou taky tak úžasné a tak dále, a tak dále. Ale zatím mi stačí, když se na ně můžu koukat a povídat si s nimi. Jsou totiž oba tak nádherní, že i když jsem v noci tak hladová, že bych jim nejraději vyrvala flašku se Sunarem a vypila ji sama, nakonec to nikdy neudělám a nakrmím je.

Děti jsou umělecké dílo!

Představte si to. Máte dva malé ťuplíky a tak dále, rok je zneužíváte jako záminku ke konzumaci zdravé stravy a pak se to narodí. Narodí se to čisté a popsané jenom vaší zdravou stravou, tabula rasa, na kterou můžete namalovat cokoliv. Můžete sledovat proces vytváření myslící bytosti, a tím umělcem jste vy! Můžete sledovat, jak pod vašima rukama roste nová mysl s vlastními způsoby uvažování. Jak se v psychologii uplatňuje Newtonův zákon akce a reakce, jak každé vaše slovo a gesto nasají jako houby, otisknou jej do paměti a zpracují těmi způsoby uvažování, které jste je naučili. Jakožto kreativní jedinec tenhle půvabný aspekt nemůžu vynechat.

Nechci umřít sama!

Jo, byla v tom i trocha kalkulace. Muži umírají dřív než ženy. Já se svou genetickou výbavou mám našlápnuto ke stovce, Tomáš je takový nervák, že to zabalí dřív, a donutit cizí lidi, aby s vámi trávili svůj volný čas je přeci jen složitější, než k tomu přimět vlastní rodinu. I kdyby to mělo být tak, že po mně budou chtít dědit rozsáhlé majetky, pořád je to příjemnější představa než v devadesáti letech sedět mezi čtyřmi stěnami, přemýšlet o své endoprotéze, luštit donekonečna tu samou křížovku a čekat, kdy mě sežerou kočky, protože umřu nebo je zapomenu nakrmit.

Dítě je kamarád, ne žrádlo!

Rozumím si s dětmi a zvířaty. Ale povýšit v sebeobelhávání tak, abych si myslela, že mi pes nebo kočka nahradí dítě, to mě naštěstí minulo. Ne že bych pejsky a kočičky neměla ráda, ale jaksi to není ono. Zvířátka jsou fajn. Nepodrazí vás. Nebudou po vás chtít nový mobil. Nebudou se dožadovat, abyste je pustili na večírek. Neřeknou vám, že jste trapní a že si to francouzské víno máte pít se stejně starými důchodci. Ale neudělají to proto, že nechtějí, anebo proto, že zkrátka a prostě jenom nemůžou? Jo, pes přijde a přitulí se, vyrazí s vámi na procházku, psí oči jsou skoro tak hezké jako Danečkovy a Viktorčiny, ale bez nich by to nebylo ono. V alternativní realitě je Ereandil, co se upíná k psovi a vidí v něm svoje dítě, co si s ním povídá a doufá, že jednoho dne si vypěstuje takovou psychickou poruchu, že pejsek začne odpovídat. Ereandil, co umře sama s lítostí a s pocitem, že něco mělo být jinak. Protože i když si všechny životní lásky koupí sproťáky a nabalí dvacetileté blondýny, vyžaduje to obzvlášť velkou dávku kreativity a úsilí, abyste od sebe odehnali vlastní rodinu.

Děti přinášejí radost!

A lajky na Facebooku. Málokterý z mých statusů se těší takové popularitě jako ty, v kterých se vyskytují dětičky. Filosofie nikoho nezajímá, všichni chtějí prdíky a blitíčko! Ale teď vážně. Máloco dokáže vykouzlit u vašich příbuzných o generaci a víc starších než vy takové nadšení jako upřímný bezzubý úsměv. Máloco dovede dobít energii vašim starouškům jako vidina toho, že malého poblijónka jednou potáhnou do první třídy a budou mu ukazovat, jak se píše velké psací Q. A to je ono. Protože příroda skvělých babiček a dědečků rozdává poskrovnu, je potřeba jim to trochu osladit a přidat jim nějaké starosti navíc, aby nás prudili ještě hodně dlouho. Protože máloco dokáže celou rodinu nahnat k postýlce, kde se všichni usmívají a něžným hlasem povídají "Řekni hovno".

A s tím se s vámi, milí přátelé, pro dnešek loučím.

Ereandil out.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Proč mám děti? rebarbora 21. 04. 2017 - 19:04
RE(2x): Proč mám děti? sayonara 22. 04. 2017 - 09:25
RE: Proč mám děti? sorellina 21. 04. 2017 - 21:17
RE(2x): Proč mám děti? sayonara 22. 04. 2017 - 09:26
RE: Proč mám děti? cukrenka®svetu.cz 22. 04. 2017 - 11:40
RE(2x): Proč mám děti? sayonara 24. 04. 2017 - 11:19
RE(3x): Proč mám děti? cukrenka®svetu.cz 27. 04. 2017 - 21:51
RE(4x): Proč mám děti? sayonara 17. 05. 2017 - 20:48
RE: Proč mám děti? hroznetajne 24. 04. 2017 - 13:54
RE: Proč mám děti? tlapka 30. 04. 2017 - 21:34
RE(2x): Proč mám děti? sayonara 17. 05. 2017 - 20:49